| Camera | No | |
|---|---|---|
| Display | 1.9 inches Retina LTPO OLED Display | |
| Sim | eSIM | |
| OS | watchOS 9.0 | |
| Chipset | Apple S8 | |
| RAM | 1GB RAM | |
| Memory | 32GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion Battery |
| Name | Apple Watch Series 8 |
|---|---|
| Model | Watch Series 8 |
| Price | Tk 80,000 |
| Brand | Apple |
| Type | Smart Watch |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2022, September 07 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2022, September 16 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International, China, HK HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, LATAM, Canada |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 39, 40, 41, 66 - International, China, HK 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 39, 40, 41, 66 - USA, LATAM, Canada |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Retina LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 1.9 inches |
| Display Resolution | 484 x 396 pixels (~326 ppi density) |
| Display Multitouch | No |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | Sapphire crystal glass |
| Primary Camera | No |
|---|---|
| Secondary Camera | No |
| Camera Features | No |
| Video | No |
| Body Dimensions | 45 x 38 x 10.7 mm (1.77 x 1.50 x 0.42 in) |
|---|---|
| Body Weight | 42.3 g (41mm), 51.5 g (45mm) (1.48 oz) |
| Body Build | Glass front (Sapphire crystal), ceramic/sapphire crystal back, stainless steel frame |
| Body Color | Graphite, Silver, Gold |
| Operating System | watchOS 9.0 |
|---|---|
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Chipset | Apple S8 |
| Memory Internal | 32GB eMMC 5.1 |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 1GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | Yes |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body) Temperature sensing (0.01˚ accuracy) Natural language commands and dictation (talking mode) Ultra Wideband (UWB) support |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Wireless fast charging |
Great condition
Display: 6.49 Inches IPS LCD Display
Camera: 64MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP+TOF 3D Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4.0
Battery: 10100 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+32MP Main, 32MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) chipset
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Li-Po 8,300 mAh, Non Removable Battery
View Details →
Display: 12.6 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP+TOF 3D Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 9000E 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 2.0
Battery: Li-Po 10,050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB,16GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 6
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 50MP+2MP+2MP Main, 5MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 64MP+64MP+64MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB/18GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →